Yazar "Kol, Emine" seçeneğine göre listele
Listeleniyor 1 - 2 / 2
Sayfa Başına Sonuç
Sıralama seçenekleri
Öğe Examination of the professional values of the nurses and the associated factors(Wiley, 2021) Ilaslan, Emine; Geckil, Emine; Kol, Emine; Erkul, MunevverPurpose This study is conducted to examine the professional values of nurses and their personal and professional characteristics affecting these values. Design and Methods A total of 369 nurses completed a questionnaire on personal information and nursing professional values scale (NPVS-R). Findings The total scores of the nurses on the NPVS-R were found to be 100.87 +/- 21.07, and the item mean scores were found to be 3.87 +/- 0.81. When the scores for individual scale factors were examined, the highest scores were observed for the caring (4.02 +/- 0.87) and activism (3.90 +/- 0.89) factors. Practice Implications The fact that nurses are aware of their individual values and how these values affect their behavior can be a guide in human-focused value nursing planning.Öğe Türkiye'de Hemşirelik Bakım Algısının İncelenmesi(2017) Kol, Emine; Geçkil, Emine; Arıkan, Cüneyt; İlter, Mihrap; Özcan, Özge; Şakirgün, Emre; Dayan, Ümmühan; Uygun, Gülzade; Kılıç, Duha; Macit, Mervenur; Uslular, Emine; Sızlı, Ayşenur; Çakır, Nesrin; Solak, Dilek; Kavgacı, Ayşe; Sabancıoğulları, Selma; Atay, SelmaGiriş ve Amaç: Bakım kalitesinin değerlendirilmesinde en önemli göstergelerden biri hastanın verilen bakım hizmetine yönelik memnuniyetidir. Araştırma, ülkemizde hemşirelik bakımının hastalar tarafından nasıl algılandığının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır.Yöntem: Tanımlayıcı türde olan araştırma yedi coğrafi bölge kapsamında her bölgeden ikişer ilden seçilen 15 hastanede yatarak tedavi gören 2272 hastadan oluşan örneklem grubu ile çok merkezli olarak yürütülmüştür. Veriler, Hasta Tanıtım Formu ve Hemşirelik Bakımı Algılayış Ölçeği ile elde edilmiştir.Bulgular: Araştırmada hastaların yaş ortalaması 50,2718,26 ve Hemşirelik Bakımını Algılayışları Ölçeği puan ortalaması 60,449,41 bulunmuştur. En yüksek puan verilen maddeler "Hemşirelerin sayesinde iyi bakıldığımı hissettim" ve "İhtiyacım olduğunda yanımda olacaklarından eminim" olmuştur. En düşük puan verilen madde "Hastaneyle ilgili bilmediğim şeyler hakkında bana bilgi verdiler" ifadesidir. Kronik hastalığı olanların, hastaneyi tekrar tercih edeceklerin, üç ve daha fazla kez hastanede yatanların, lise eğitiminden düşük eğitim düzeyine sahip olanların, tek kişilik odada kalanların, kırsalda yaşayanların ve hastanede yatış süresi 31 günden uzun olanların Hemşirelik Bakımını Algılayışları Ölçeği toplam puanlarının anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur.Sonuç: Araştırma bulgularına göre hastaların hemşireye güven duyma boyutunda hemşirelik bakım algısı olumludur. Bakım algısını olumsuz etkileyen yüksek hasta/hemşire oranı, çok kişilik hasta odalarında iyileştirmeler yapılmalıdır.